Jesteś kimś wyjątkowym

Kto z nas nie marzy o zrelaksowanym, odprężonym dziecku? Ta książka jest wspaniałym pomocnikiem w uzyskaniu tego upragnionego stanu po pełnym napięć dniu. Może z powodzeniem posłużyć także jako kojąco – uspokajający rytuał w ciągu dnia. “Jesteś kimś wyjątkowym” to relaksacje dla dzieci, które pomogą się wyciszyć, praktykować uważność, budować poczucie własnej wartości, rozwijać wyobraźnię i radzić sobie z dziecięcymi lękami. Są tak piękne, że równie dobrze można na nie po prostu patrzeć. Będą odpowiednie dla dzieci od około 3-4 lat.

Oprócz samych relaksacji i bajecznych ilustracji Martyna Broda zamieściła również informacje praktyczne o tym jak przeprowadzać relaksację z dziećmi. Nie są to żadne skomplikowane praktyki, autorka zastosowała raczej proste techniki oddechowe i wizualizacyjne – z użyciem wyobraźni, elementy pozytywnych afirmacji, praktyk medytacyjnych, pracy z ciałem. Wszystko to oczywiście w formie dostosowanej do wieku dziecka. Dzieciom młodszym można po prostu czytać, pokazywać obrazki, a następnie przechodzić do słuchania z zamkniętymi oczami, jeśli dziecko ma na to ochotę.

Język, który zastosowała autorka jest bardzo obrazowy, delikatny, wywołuje miłe skojarzenia i wprowadza w stan błogości i lekkości – nie tylko dzieci, ale i czytających im dorosłych.

Wyobraź sobie, że jesteś jedną z kropel w rzece. Woda unosi cię razem z milionem innych kropli, pieni się, obraca, wywraca. Jesteś małą kropelką, małą drobinką, ale jednocześnie jesteś trochę całą wielką, podróżującą rzeką.

Jesteś kimś wyjątkowym, Martyna Broda

Książka stwarza czytelnikom możliwość wkroczenia w bajkowy, bezpieczny świat nieograniczonej wyobraźni, zachęca do tworzenia własnych scenariuszy. Nie trzeba wielkich, czy skomplikowanych działań – można zacząć od kilku głębokich oddechów. Jak potwierdzają liczne doniesienia naukowe – medytacja może mieć wpływ na nasz dobrostan fizyczny i psychiczny, może wspierać harmonijny rozwój bez względu na wiek. Dobre techniki relaksacyjne nie tylko odprężają, ale również wspomagają dzieci w rozwoju samoświadomości i samoakceptacji, a w dalszym etapie budować i wykorzystywać swój potencjał.

Efekty relaksacji oczywiście nie są natychmiastowe. To proces, który wymaga czasu. Kilka minut dziennie z książką „Jesteś Kimś Wyjątkowym”, lub zastosowanie innych praktyk z kręgu relaksacji, czy uważności (mindfulness) może mieć pozytywny wpływ na rodzinną rzeczywistość – systematyczne robienie odprężającej pauzy obniża poziom stresu i redukuje napięcia dzieci i dorosłych.

Niedawno została wydana również wersja dla dzieci starszych (od wieku szkolnego do nastoletniego).

Autor: Martyna Broda
Ilustracje: Karolina Hyla
Wydawnictwo: Mamania
Liczba stron: 48
Oprawa: twarda
Format: 250×250 mm (średni)
Rekomendacja wiekowa: 3-8 lat
Przeznaczenie: dzieci i rodzice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.