Jesteś ważny!

“Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też!”. Cudowna propozycja dla dzieci od około 4 lat – pomaga budować poczucie własnej wartości i poszerza świadomość samego siebie oraz otaczającego nas świata.

W książce znajdziemy naprawdę sporo – od opowiadań aż po rozmaite ćwiczenia, wszystko zgrupowane tematycznie wokół budowania poczucia własnej wartości. Przeczytamy o tym, że każdy z nas jest unikatowy, nasze wady i zalety są czymś naturalnym, błędy są potrzebne i są elementem składowym sukcesu (a nie powodem do wstydu). W Pinku duży nacisk położony jest na akceptację samego siebie, swojej indywidualności wraz ze wszystkim, co ona niesie. Z książki wypływa także kojący przekaz, że dziecko nie musi być idealne, że nie warto porównywać się do innych i że nie trzeba być lubianym przez wszystkich by czuć się dobrze i być szczęśliwym. Samokrytyka prowadzi donikąd, za to akceptacja siebie jest wspaniałą bazą do rozwoju!

Każdy z rozdziałów zawiera krótką historię oraz kilka zadań do wykonania – narysowania, przemyślenia, lub uzupełnienia, wszystko opatrzone ilustracjami w pięknej szacie graficznej. Autorka – Urszula Młodnicka (psycholog) w każdym rozdziale prezentuje czytelnikowi główną myśl, np. to, że ważne jest, żeby samemu być z siebie zadowolonym, a nie dążyć do zaspokojenia oczekiwań zewnętrznych, lub że warto wybaczać sobie błędy i uczyć się na nich zamiast wpadać w pułapkę samokrytyki. Książka jest bardzo aktywizująca i skłania czytelnika (nawet bardzo młodego) do refleksji nad przytaczanymi w każdym rozdziale sytuacjami. Zadawane przez Pinka pytania można wykorzystać w rozmowie z dzieckiem na temat codziennych sytuacji – opowiadania dotyczą zdarzeń typowych dla dziecięcego życia (spory z rówieśnikami, smutki, niepokoje i wiele innych). Pinku poszerza samoświadomość czytelnika – zarówno małego i dużego.

Na ostatnich stronach odnajdziemy skrótowe ujęcie całościowego przekazu książki, który jest piękny i niezwykle ważny.

„Jesteś ważny, Pinku!” jest książką dla dzieci, jednak rodzice mogą znaleźć w niej naprawdę sporo dla samych siebie w temacie samoakceptacji, sposobie myślenia o błędach, dbania o swój dobrostan emocjonalny oraz samorozwój. Pinku wspaniale pokazuje dzieciom, że są rzeczy na które mamy wpływ, które są w jakiś sposób od nas zależne oraz takie, z którymi raczej nic nie możemy zrobić i wtedy ważna jest umiejętność akceptacji.

Autor: Urszula Młodnicka
Ilustracje: Agnieszka Waligóra
Wydawnictwo: Sensus
Liczba stron: 136
Oprawa: twarda
Wielkość: 20×23 cm (średnia)
Przeznaczenie: dzieci (od ok. 4 do 10 lat), rodzice, specjaliści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.