“Niegrzeczne książeczki” to seria książek (obecnie czterech), które zajmują się obalaniem mitu dziecięcej “grzeczności”. Czy dzieci muszą zawsze dzielić się swoimi rzeczami, zjadać cały posiłek z talerza, cicho i czysto się bawić, bezwzględnie słuchać dorosłych? Nie. I o tym właśnie są te książeczki dla “niegrzecznych” dzieci, które szanują siebie (a przy tym innych) oraz ich równie “niegrzecznych” rodziców.
Kim w ogóle w powszechnym ujęciu są tzw. niegrzeczne dzieci? To słowo przewija się co chwila na placach zabaw, w sklepach, domach, stosowane jako etykieta, czasem groźba – “Jesteś niegrzeczny, zaraz pójdziesz do domu!”. Najczęściej za tym słowem kryją się dzieci, które w jakiś sposób nie spełniają oczekiwań dorosłych – płaczą, krzyczą, wiercą się, nieustannie śmieją, lub popełniają inne, mniejsze lub większe “przewinienia”. Dzieci dopiero zaczynają poznawać świat, emocje, zachowania i ich konsekwencje, normy społeczne, badają granice innych ludzi i budują własne. Za każdym zachowaniem dziecka, czy dorosłego kryje się jakaś niespełniona potrzeba. Dotarcie do niej, rozpoznanie i dostrzeżenie jest kluczem do sukcesu, przy czym nie oznacza, że potrzeba ma być z automatu spełniona. Nie każdą potrzebę dziecka da się spełnić, a rodzicielskie NIE jest niezwykle istotną sprawą, podobnie jak dziecięce NIE.
Za każdym razem, gdy dziecko mówi NIE innej osobie jednocześnie mówi TAK jakiejś własnej potrzebie.
Przykładowo, dziecko mówiąc “nie”, gdy rodzic własnoręcznie chce założyć mu buty mówi “tak” swojej potrzebie: autonomii, samodzielności, sprawczości, kompetencji. I tak jest ze wszystkim, trudność polega na umiejętności dostrzeżenia tego i reagowania w sposób inny, niż nawykowy, automatyczny (który często jest po prostu sposobem, w jaki w takich sytuacjach postępowano z nami, gdy to my byliśmy dziećmi).
W serii znajdziemy obecnie cztery książki. Wkrótce ukaże się piąta, zatytułowana “Tort”. Poniżej przedstawiam każdą niegrzeczną książeczkę z osobna.
ROSÓŁ
“Rosół” porusza temat jedzenia i wymuszania na dzieciach zjadania posiłku. Babcia ugotowała Antkowi jego ulubione danie, czyli tytułowy rosół, jednak tym razem chłopiec nie chce go jeść. Sytuacja znana chyba w każdej rodzinie. Babcia w emocjach nie reaguje najlepiej (straszy brakiem deseru), jednak później przygląda się całej sytuacji oraz potrzebom wnuczka i przeprowadza rozmowę naprawczą.
ŁOBUZ
“Łobuz” porusza temat szanowania granic dziecka i decydowania o własnym ciele. Antek nie lubi być całowany przez obce osoby i protestuje, gdy nieznajoma “ciocia” na rodzinnym przyjęciu próbuje go obcałowywać i tarmosić za policzki. Czy słusznie został nazwany łobuzem?
SMOK
“Smok” jest historią o dziecięcych trudnościach w dzieleniu się swoimi rzeczami. Antek ma nowy strój smoka, który kupił za własne pieniądze, jest nim tak zachwycony, że nie chce go dać swojemu koledze Tytusowi. Czy jest niegrzeczny? “Smok” to piękna historia odkrywająca dorosłym nieco świata dziecięcych emocji i potrzeb.
BŁOTO
“Błoto” porusza bardzo ważny temat stereotypów płci i mitu “grzecznych” dziewczynek. Mówi o tym, że dzieci powinny mieć taką samą przestrzeń i możliwość zabawy oraz rozwoju bez względu na płeć. Bardzo ważna książka w dobie delegowania kobiet i dziewcząt do “cnót niewieścich”. Antek bawi się ze swoją nową koleżanką, skaczą po kałużach i wspinają się na drzewa. W pewnym momencie zjawia się starsza sąsiadka, która postanowiła stanąć na straży moralności dziewczynki upominając ją, że “dziewczynkom nie wypada się tak bawić”. Dzieci zupełnie nic z tego nie rozumieją. Czy dziewczynki bawiąc się tak samo jak chłopcy są przez to niegrzeczne?
Dzieci dopiero uczą się życia, swoich emocji, zachowań społecznych, granic własnych i innych ludzi. Potrzebują w tym mądrego przewodnika. Seria “Niegrzeczne książeczki” pozwala rodzicowi dostrzec perspektywę dziecka, popatrzeć na świat jego oczami i może nawet przypomnieć, że sam kiedyś też był takim dzieckiem.
Seria jest przepięknie zilustrowana, solidnie wykonana, zawiera również wspaniały, dwustronicowy komentarz dla rodziców. Wydana została pod patronatem Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Tytuł: Niegrzeczne Książeczki. Rosół, Łobuz, Smok, Błoto
Autor: Alicja Dyrda
Ilustracje: Aleksandra Gołębiewska
Wydawnictwo: Natuli. Dzieci są ważne
Liczba stron: 28
Oprawa: twarda
Wielkość: 32×23,5 cm (duża)
Przeznaczenie: dla dzieci i dorosłych
Rekomendacja wiekowa: 4-10 lat
Ten wpis robi wielkie wrażenie, swooją lekkością wprawia w osłupienie, Chciałbym tak Jak ty frazować piękne zdania przyjmij najszczersze gesty wielkiego uznania.
Wspaniały blog wiele przydatnych informacji jakie są twoje inspirację z czego czerpiesz tak wwyrafinowaną “moc twórczą” ?
Prowadzę kilka blogów i forów i pozwalam ludziom pisać na nich swoje komentarze. Regularnie sprawdzam i usuwam wszelkie przekleństwa itp. Proszę również komentatorów, aby nie pozostawiali żadnych obraźliwych warunków na blogach/forach.. Niemniej jednak, czy nadal jestem prawnie odpowiedzialny za treści na moim blogu/forach, jeśli napiszą zniesławiający komentarz lub obraźliwe komentarze?. Wielkie dzięki..