Przedstawiam polską wersję najpopularniejszej na świecie książki terapeutycznej dla dzieci i młodzieży, czyli CBT Toolbox (skrzynka z narzędziami terapii poznawczo-behawioralnej). Nasza krajowa wersja nosi nazwę Wielka Domowa Apteczka Psychologiczna, jest w udoskonalonej odsłonie, wykonana w duńskim stylu hygge, który oznacza spokój, przyjemność, komfort, szczęście, równowagę. Autorką ilustracji jest ukraińska graficzka Ruslana Vasiukova. Apteczka psychologiczna prezentuje się rewelacyjnie zarówno pod względem merytorycznym, jak i estetycznym. Zawiera 200 kart pracy umieszczonych na spirali, dzięki temu karty nie niszczą się i są wygodne w użytkowaniu gabinetowym, czy domowym. Naturalnie, nie zastępuje profesjonalnej pomocy psychologicznej, ale może być jej elementem, lub formą pracy osobistej, psychoedukacji w domu. Nie jest remedium na wszystkie problemy, nie jest także narzędziem diagnostyki psychologicznej, jest za to obecnie chyba najlepszym, najbardziej kompleksowym programem rozwojowym skierowanym do dzieci w wieku szkolnym i młodzieży. Apteczka może być także z powodzeniem stosowana przez dorosłych, ma bardzo uniwersalny charakter.

Apteczka Psychologiczna to źródło ciekawych i jednocześnie skutecznych i rzetelnie wykonanych ćwiczeń psychologicznych. Powstała na podstawie doświadczenia specjalistów, którym udało się stworzyć naprawdę kompleksowe narzędzie psychologiczne do pracy gabinetowej oraz wsparcia domowego. Apteczka pomaga dzieciom i nastolatkom budować rozmaite kompetencje psychologiczne przydatne w życiu.
Apteczka podzielona jest na 6 części, które odpowiadają kolorowym pokojom metaforycznego, przytulnego domu. Można z nich korzystać w sposób odpowiadający aktualnym potrzebom. W każdym pokoju jest przestrzeń do rozwoju odmiennych kompetencji psychologicznych. Mamy więc:
Część 1,czyli pokój z widokiem na morze – trauma, bolesne doświadczenia, PTSD
Część 2, pokój szachowy – ADHD, problemy z koncentracją uwagi, impulsywność
Część 3, pokój pełen puzzli – spektrum autyzmu, otwartość na zmiany, komunikacja
Część 4, pokój zimno, ciepło, gorąco – wybuchy złości, drażliwość i agresja
Część 5, pokój jesienny – lęk, relaksacja i self-care
Część6, pokój lawendowy – smutek, bezsilność, zaburzenia nastroju i depresja


Autorzy zebrali klasyczne i sprawdzone formy pracy zaczerpnięte z psychoterapii poznawczo-behawioralnej, między innymi trzeciej fali, w tym terapii ACT (akceptacji i zaangażowania), jest bogata w elementy psychofizjologii, mindfulness, arteterapii, neurodydaktyki, uczenia się polisensorycznego. Zawiera między innymi ćwiczenia angażujące pracę z myślami, defuzję poznawczą, pracę nad przerywaniem błędnego koła myśli, emocji i zachowania, rozwijanie zdolności regulowania emocji, samoregulacji, porusza także aspekty psychosomatyczne, wskazuje na zależności między ciałem a umysłem. Sporo miejsca poświęcone jest także technikom relaksacyjnym. W skrócie – sprawdzona wiedza w aspekcie praktycznym. Ogromnym plusem jest sposób pogrupowania i organizacji treści: każdy rozdział ma karty w innym kolorze wraz z zakładkami, dzięki którymi bardzo szybko można poruszać się po zestawie.
„Skorzystaj z tego narzędzia, gdy potrzebujesz wsparcia albo znajdź przytulny kącik
i zaprojektuj swoje własne wnętrze od nowa”.